Prowadzący
Łączy ich nie tylko wspólna pasja :-)

Bracia Grzegorz i Tomasz Kłosowski to od lat nierozłączny tandem przyrodników, znanych z albumów, książek i innych form medialnej obecności. Przyroda – to wspólne terytorium Grzegorza, malarza i fotografa, oraz Tomasza, kiedyś dziennikarza prasy młodzieżowej, a później wolnego strzelca, współpracującego z prasą, wydawnictwami książkowymi i TV. Najmocniej łączy ich to, co ich dzieli: domeną Tomasza jest słowo i myśl, Grzegorza obraz i technika. Tomasz skupiony jest na przekazie, Grzegorz na przeżyciu i działaniu. Takie podejście do rzeczywistości towarzyszy im od kilkudziesięciu lat na wspólnej ścieżce, wiodącej przez najbardziej naturalne obszary Polski. Ich albumy i książki to łączenie opowieści fotograficznej z tekstową w duchu wspólnej przygody. Ten duch odzywa się w nich teraz jako w „Tańczących z naturą”. Są tutaj, tak jak w albumach i książkach, uzupełnieniem dla siebie nawzajem, co stanowi podstawę trwałości ich autorskiej spółki.

Grzegorz Kłosowski – absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarz, który zamienił pędzel na obiektyw. Wynikło to z jego głębokiego realizmu, chęci trzymania się rzeczywistości i zmagania z nią oraz przekazywania jej w sposób wierny, choć zarazem estetyczny. Dobrze odnalazł się więc na dzikich szlakach wschodniej Polski, wśród bagien Biebrzy, lasów Puszczy Boreckiej, Białowieskiej czy Knyszyńskiej, gdzie oferta przyrody jest jeszcze bogata, epatując mnóstwem naturalnych obrazów. A że Grzegorz kocha wolność – poczuł się tu dużo lepiej, niż w ciasnych pracowniach czy galeriach. Trudy pracy terenowej nie zniechęciły go, a młodzieńcze doświadczenia sportowe zapewniły sprawność fizyczną i kondycję. Jako były pięściarz nieźle boksuje się z oporną materią natury. Toteż jest autorem większości zdjęć w albumach, tworzonych wspólnie z bratem, a zwłaszcza celnych optycznych strzałów do płochliwych dzikich zwierząt. Był przewodniczącym jury ogólnopolskiego konkursu „Fotograf roku” Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz jurorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów. Pracował też na planie filmów przyrodniczych jako tropiciel, m.in. przy filmie o żurawiu, a obecnie umiejętności tropicielskie przeniósł do programu „Tańczący z naturą”.

Tomasz Kłosowski – od najmłodszych lat zafascynowany zagadkami przyrody ziemskiej i kosmosu myślał o karierze naukowca, ale przewaga uzdolnień humanistycznych i artystycznych nad ścisłymi sprawiła, że wylądował jako dziennikarz prasy młodzieżowej. Uprawiając zaś obok brata fotografię przyrodniczą miał okazję dać ujście swojej fascynacji urokiem tajemnic, odkrywając i rejestrując na zdjęciach skrywane przed nami tajniki życia dzikich, płochliwych zwierząt, a także niedoceniane zakątki polskiej przyrody. Z telewizją nawiązał kontakt w latach 90-tych ubiegłego wieku, przygotowując do spółki z bratem felietony do krótko nadawanego przez TVP 1 programu „Fotogram”, potem współpracując z programem „Animals”, a wreszcie prowadząc autorskie programy „Zwierzozbliżenia” i „Naturomania”. Od początku współautor programu „Dzika Polska”, który samodzielnie prowadził od 2010 roku. Jako jeden z „Tańczączych z naturą” zajmuje się prowadzeniem wywiadów z badaczami, co od lat jest jego stałym zawodowym zajęciem.

reklama